Fémjelölés

Munkában a lézer

Alapelv

A lézeres jelölés, gravírozás, nagyon hasonlít ahhoz, amikor a Nap és egy nagyító segítségével megégetünk egy falevelet. A nagyító üveg által összegyűjtött napsugarak a lencse fókuszában kis pontban koncentrálódnak. Az így keletkezett hő megpörköli vagy lángra is lobbantja a levelet. A lézeres jelölő, gravírozó berendezések is alapvetően ezt az elvet használják, azonban egy lencse helyett bonyolult tükör- és lencse-rendszerrel, valamint a természetes fénytől eltérően azonos hullámhosszú fényt kibocsátó lézerforrással dolgoznak.

Lézeres jelölés és gravírozás

Egy adott hullámhosszúságú lézersugár akkor képes munkát végezni az anyagon, ha elnyelődik benne. Egy adott anyag megmunkálására egy adott hullámhosszú lézersugár alkalmas, nem létezik "mindent megmunkáló lézer". A lézersugár eredményezte változás az anyag és a lézerfény által közölt hő kölcsönhatásának eredménye. A feliratok, 2D-mátrixok, QR kódok gravírozásától a részletgazdag mikrogravírozásig vagy fotógravírozásig számtalan megoldás létezik.

Anyagok

A fémek közül jelöljük és gravírozzuk az alábbiakat: acél, rozsdamentes acél, nemesacél, szénacél, vörösréz, sárgaréz, vas, magnézium, alumínium, arany, ezüst, platina, titán, bevonatolt fémek.

A műanyagok között is találhatók olyanok, amelyek alkalmasak a lézeres jelölésre, gravírozásra. Ilyenek például az ABS, a Delrin, a teflon, a polikarbonát. Az ezekből a műanyagokból készült termékek lézeres jelölése gyors és költséghatékony.